Brightstone

Granit, ze względu na swoją trwałość i elegancję, jest popularnym wyborem do powierzchni kuchennych, łazienkowych i innych obszarów domu. Jednak z czasem granit może ulegać przebarwieniom, co może osłabić jego estetykę. Często można spotkać też przebarwienia na granicie występującym na zewnątrz. Plamy związane są najczęściej ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Zobaczmy, jak skutecznie usuwać przebarwienia na granicie.

Przebarwienia na granicie – skąd się biorą?

granitu-czyszczeniePlamy na granicie mogą pojawić się z różnych przyczyn. W przypadku kamienia ustawionego na zewnątrz najczęściej związane są z pogodą. Nadmierne narażenie na promienie słoneczne, śnieg, deszcz — wszystko to może powodować zabrudzenie powierzchni, a pozostawione przez dłuższy czas prowadzi do powstania trudnych do usunięcia przebarwień.

Granit w pomieszczeniach też może się zabrudzić, a wśród najczęstszych przyczyn przebarwień wyróżniamy:

  • Plamy od substancji organicznych: takie jak kawa, herbata, czerwone wino czy owoce.
  • sól i minerały: osady soli mogą powodować białe plamy, a minerały mogą tworzyć różnokolorowe przebarwienia.
  • niewłaściwe środki czystości: użycie agresywnych detergentów może prowadzić do uszkodzeń powierzchni i przebarwień.

Czyszczenie granitu – jak robić to dobrze?

Czyszczenie granitu nie musi być skomplikowane, jednak cały proces warto rozpocząć od dokładnej oceny przebarwień i próby zidentyfikowania rodzaju plam, gdyż to może pomóc w doborze odpowiedniej metody czyszczenia.

Domowe sposoby

Przebarwienia z granitu można spróbować usunąć domowymi sposobami:

  • sok z cytryny i soda oczyszczona: wystarczy zmieszać te dwa składniki, aby powstała pasta czyszcząca. Otrzymaną substancję należy nałożyć na plamę i pozostawić na kilka minut. Następnie zmyć nawilżoną ściereczką i lekko wypolerować;
  • mieszanina octu i wody: ocet uważany jest często za najlepszy domowy detergent. Zmieszany z wodą w odpowiedniej proporcji może pomóc pozbyć się zanieczyszczeń z kamienia.

Czym czyścić granit? Specjalistyczne środki czystości

Jeżeli nie ufasz domowym sposobom lub są one nieskuteczne, możesz sięgnąć po dostępne na rynku specjalistyczne środki czystości. Pamiętaj, że podczas wyboru konkretnego produktu, musisz zwrócić uwagę, czy jest on przeznaczony do czyszczenia granitu. Jeżeli chcesz pozbyć się przebarwień z granitu, wybieraj tylko środki dedykowane temu rodzajowi kamienia. Źle dobrany detergent może powodować zarysowania oraz innego rodzaju uszkodzenia powierzchni kamienia.

Regularna impregnacja

Warto podjąć też odpowiednie kroki profilaktyczne, a więc postawić na regularną impregnację granitu, aby zapobiec powstawaniu przebarwień. Dobrze dobrany impregnat chroni kamień przed wnikaniem zanieczyszczeń, a tym samym redukuje ryzyko powstania trudnych do usunięcia plam.

Poproś o pomoc profesjonalistów

Dla pewności, że granit zostanie wyczyszczony dokładnie i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, warto postawić na pomoc fachowców. Profesjonaliści dobiorą odpowiednie środki i metodę czyszczenia, dostosowane do konkretnego przypadku.