Brightstone

Osad na kamieniu, zwłaszcza na płytkach czy blatach, może być uciążliwym problemem, zniekształcającym estetykę i trwałość powierzchni. Na szczęście istnieje sporo sprawdzonych sposobów, które pomogą pozbyć się osadu z kamienia. Zobaczmy, jak prawidłowo wykonywać czyszczenie kamienia i co robić, aby skutecznie usunąć osad.

Osad na kamieniu – skąd się bierze?

plamy-z-kamienia-usuwanie

Choć powierzchnie z kamienia naturalnego uważane są za odporne na wilgoć, musisz pamiętać, że każdy kamień posiada pory, przez które woda i zanieczyszczenia mogą jednak przenikać do struktury surowca. Efekt jest taki, że po pewnym czasie użytkowania na kamieniu może pojawić się osad. Zazwyczaj przyczyną takich plam są:

  • twarda woda: woda zawierająca dużą ilość minerałów, zwłaszcza wapnia i magnezu, nazywana jest twardą wodą. Podczas gotowania lub sprzątania, krople wody mogą parować, pozostawiając po sobie resztki minerałów, które z czasem tworzą osad na powierzchni kamienia;
  • plamy organiczne: substancje organiczne, takie jak kawa, herbata, czerwone wino czy soki owocowe, mogą pozostawiać plamy i osad na kamieniu, zwłaszcza jeśli nie są natychmiast wycierane;
  • osad z mydła i szamponu: w łazience osad na kamieniu może wynikać z używania mydła, szamponu czy innych produktów do pielęgnacji ciała, zawierające składniki, które osadzają się na powierzchni kamienia.
  • niedostateczna impregnacja: kamień naturalny, aby pozostać odporny na plamy i osady, wymaga regularnej impregnacji. Niedostateczna ochrona może prowadzić do wchłaniania substancji, które potem zostawiają osad na powierzchni.

Jak usunąć plamy z kamienia naturalnego?

Usuwanie plam z kamienia nie jest trudne, jednak wymaga odpowiedniego podejścia.

Plamy z tłuszczu

Plamy powstałe w wyniku rozlania się oleju lub innych tłustych płynów, powinny zostać usunięte jak najszybciej. Jeżeli tego nie zrobisz, ciecz może wniknąć w pory kamienia i przedostać się do jego struktury (zwłaszcza jeżeli kamień nie został wcześniej odpowiednio zaimpregnowany). W przypadku, gdy plamy z oleju nie zostaną szybko usunięte, należy do czyszczenia kamienia użyć specjalistycznego środka, dedykowanego do danego rodzaju kamienia i tłustych plam.

Plamy z rdzy

W przypadku, gdy na kamieniu pojawi się rdza, jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie silnych środków odrdzewiających. Czyszczenie zardzewiałego kamienia zaleca się zlecić profesjonalistom, którzy mają dostęp do odpowiednich środków i narzędzi, które pozwolą im wykonać zadanie w taki sposób, aby nie uszkodzić struktury kamienia.

Plamy z długotrwałego osadu

Długotrwały osad na kamieniu naturalnym może pojawić się przy nadmiernej ekspozycji na twardą wodę. W tym przypadku zaleca się stosowanie łagodnych środków czyszczących, na bazie kwasu cytrynowego lub zastosowanie profesjonalnych środków czystości. Czyszczenie kamienia z długotrwałego osadu warto również polecić profesjonalnej ekipie, które wykona zadanie z najwyższą dokładnością, a dodatkowo zaimpregnuje powierzchnię blatu w celu uniknięcia pojawiania się kolejnych plam.