Brightstone

usuwanie-graffitiGraffiti może być prawdziwą ozdobą, ale także aktem wandalizmu. Wszystko zależy od tego z jakim zamiarem i w jaki sposób zostanie wykonane. Piękne murale coraz częściej zdobią ważne obiekty w centrach miast i przyciągają wzrok przechodniów. Niektóre z nich opowiadają historię miasta, inne przekazują ważne informacje na temat wydarzeń w danym miejscu. Tego typu rysunki to z całą pewnością swego rodzaju sztuka, która budzi podziw. Jednak w tym artykule pisząc o graffiti mamy na myśli te nieprzemyślane, często szpetne rysunki, które rujnują wygląd elewacji. Jak z tym walczyć i czy istnieje skuteczny sposób na bezpieczne usunięcie graffiti z fasady budynku?

Sposoby na usunięcie graffiti

Przed przystąpieniem do czyszczenia ściany należy sprawdzić z jakiego materiału jest ona wykonana. W większości elewacje wykończone są tynkiem, jednak niektóre mogą mieć elementy ozdobne z cegieł, drewna lub kamienia. Takie naturalne elementy należy traktować z większą ostrożnością, gdyż różnego rodzaju chemikalia mogą je uszkodzić. Obecnie bez problemu można zakupić specjalistyczne środki chemiczne dedykowane specjalnie do usuwania graffiti. Mimo że ich działanie jest zadziwiające, nie można ich używać bez odpowiedniego przygotowania. Przed przystąpieniem do usuwania graffiti z użyciem tych środków, koniecznie należy zapoznać się z instrukcjami producenta, a także sprawdzić na niewielkiej powierzchni czy środek nie powoduje odbarwień na elewacji. Równie ważne jest, aby stosować odpowiednie środki ochrony osobistej, takie jak gumowe rękawice i gogle. Chemikalia używane do usuwania graffiti są często bardzo agresywne i mogą powodować podrażnienia skóry i uszkodzenia oczu. Niektóre graffiti, szczególnie świeże, można spróbować usunąć za pomocą myjki ciśnieniowej. Czasami wystarczy sama woda pod wysokim ciśnieniem, aby ściana wyglądała jak nowa.

Nie wiesz jak się zabrać za usuwanie graffiti?

Choć istnieje wiele sposobów usuwania graffiti, warto zastanowić się, czy chcemy podejmować się tego  zadania samodzielnie. Istnieje kilka powodów, dla których warto skorzystać z usług profesjonalnych firm specjalizujących się w usuwaniu graffiti. Przede wszystkim profesjonaliści mają doświadczenie w usuwaniu graffiti i wiedzą, jakie metody są najskuteczniejsze dla danej powierzchni. Dzięki temu minimalizują ryzyko uszkodzenia. Usuwanie graffiti może wymagać stosowania chemikaliów lub narzędzi, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a profesjonaliści wiedzą, jak bezpiecznie pracować z tymi substancjami. Pamiętaj także o tym, że firmy specjalizujące się w usuwaniu graffiti dysponują profesjonalnymi środkami i technologią, które pozwalają skutecznie pozbyć się graffiti nawet z trudnych powierzchni. Zakup takich narzędzi do jednorazowego usunięcia malowideł ze ściany może być po prostu nieopłacalny. Dodatkowo, profesjonaliści mogą po oczyszczeniu elewacji wykonać także zabieg jej impregnacji i zabezpieczyć ją przed ewentualnymi kolejnymi aktami wandalizmu.