Brightstone

Blat kuchenny to element wyposażenia, który w większości mieszkań jest często używany. Nic dziwnego, że po pewnym czasie mogą pojawić się na nim zarysowania, a powierzchnia zacznie blaknąć. Nie oznacza to, że trzeba od razu kupować nowy blat, ponieważ istnieje wiele metod na skuteczną renowację. Chcąc odnowić blat w kuchni, trzeba jednak wiedzieć, z jakiego materiału został wykonany, aby móc dobrać odpowiednie środki i metodę działania.

Jak odnowić blat kuchenny z kamienia?

blatow-kuchennych-renowacja

Kamień naturalny to trwałe tworzywo, które świetnie prezentuje się w kuchennej przestrzeni. I choć blaty kamienne uważane są za najlepsze pod względem jakości, z biegiem czasu i na nich mogą pojawić się zarysowania lub pęknięcia. Jeżeli na blacie pojawią się rysy, można spróbować przejechać uszkodzone miejsce pastą polerską lub poddać dany obszar szlifowaniu. Poważniejsze pęknięcia i ubytki będą wymagały jednak dokładniejszego działania i zastosowania odpowiedniego środka wypełniającego. To właśnie dlatego w przypadku renowacji blatu kuchennego z kamienia, zaleca się skorzystać z pomocy profesjonalistów. Doświadczona firma nie tylko ma dostęp do odpowiednich narzędzi, ale też dysponuje bezpiecznymi środkami, które pomogą odnowić kamień, bez pozostawiania plam i smug.

Odnawianie blatu kuchennego z kamienia domowymi sposobami

 

Jak wspomnieliśmy wcześniej, niektóre uszkodzenia blatu z kamienia można spróbować usunąć samodzielnie. Jednak zanim zabierzesz się do pracy, upewnij się, że masz do dyspozycji bezpieczne środki, które nie uszkodzą powierzchni blatu.

Pierwszym krokiem powinna być dokładna ocena rodzaju uszkodzeń, aby stwierdzić, czy jest to wada, którą faktycznie można próbować naprawić domowymi sposobami. Pamiętaj, że nieumiejętna renowacja blatu kamiennego, może doprowadzić do pogłębienia niedoskonałości.

Oczyszczanie blatu kamiennego z zanieczyszczeń

Odnawianie blatu kuchennego z kamienia można ograniczyć do usuwania plam mieszanką stworzoną z soku cytryny i sody oczyszczonej. Taką pastę należy nałożyć na plamę i pozostawić na kilka minut. Następnie pastę należy zmyć gąbką i delikatnie wypolerować powierzchnię blatu. Jeżeli takie środki czystości nie spełnią swojego zadania, można spróbować wykorzystać też mieszankę octu i wody w proporcji 1:1, ale istnieje ryzyko odbarwienia materiału

Usuwanie niewielkich rys i uszkodzeń

Drobne rysy można zlikwidować za pomocą pasty do zębów. Nałóż niewielką ilość pasty na rysę, a następnie wmasuj ją w kamień za pomocą miękkiej szmatki w ruchach okrężnych. Po chwili przetrzyj czystą, wilgotną szmatką. W przypadku poważniejszych zarysowań możesz spróbować zastosować mieszankę proszku do pieczenia i wody. Przygotowaną w ten sposób papkę, możesz nałożyć na uszkodzenie i zostawić na noc. Rano zmyj specyfik ściereczką i delikatnie wypoleruj powierzchnię.

Renowacja blatu kuchennego jest możliwa i w niektórych przypadkach możliwa do wykonania samodzielnie. Warto jednak stawiać też na profilaktykę i regularnie pielęgnować powierzchnię blatu.

Musisz pamiętać, że o ile mniejsze uszkodzenia kamiennego blatu być może uda Ci się usunąć samodzielnie, w przypadku większych zarysowań, lepiej postawić na fachową pomoc. Specjalistyczna firma ma do dyspozycji narzędzia, które umożliwią bezpieczną i skuteczną renowację blatu kuchennego z kamienia.